Klášterecké kino Egerie se zavírá

Tato věta ale nemusí milovníky filmového žánru děsit a budit u nich nečekané srdeční příhody.

To, co ho v následujících měsících čeká, bude naopak pro jeho návštěvníky příjemným překvapením. „V kině Egerie budeme promítat do konce května. Pak se kino na cca tři měsíce uzavře a od června zde začne probíhat investiční akce. Jedná se o zateplení, novou fasádu a základní venkovní úpravy,“ seznamuje nás s důvody ukončení provozu kina ředitel Petr Hybner. Jedná se o druhou etapu (ze tří) rekonstrukce, kterou toto zařízení prochází. Tou první byla nová technologie pro zvuk a obraz, ve druhé se konečně zabrání vysokým tepelným únikům. „Ve třetí fázi, která by měla proběhnout zase až v příštím roce, se budeme snažit zmodernizovat interiér a možná se pokusit i o 3D zvuk,“ dodává Hybner.
Diváci ale o kino v nastávajících letních měsících nepřijdou. V první polovině června se přestěhuje „digitál“ do letního kina, kde se od konce června po celé prázdniny budou promítat filmy ve stejné kvalitě, jako v kině Egerie. „Není to vůbec lehká a ani levná záležitost. Musí se přestěhovat kompletní technologie a úplně nově ji přizpůsobit podmínkám provozu letního kina, musí se také udělat zvuk. Ale protože v dnešní době „letňák“ jen tak nikdo nemá, určitě to bude atraktivní nejen pro místní, ale i pro turisty,“ říká ředitel Hybner: „Mnoho letních kin muselo ukončit svůj provoz kvůli ukončení distribuce filmových snímků na klasických filmových pásech a s tím související zastaralé technologii kin. To se nevyhnulo ani nám. Ale málokomu už se podaří přivést tato kina opět k životu. Náš areál letního kina je nádherný a byla by ohromná škoda ho nechat ladem. Snažili jsme se pro zatraktivnění „letňáku“ dělat v dubnu a květnu kulturní akce a doufáme, že se nejen místní, ale i turisté budou těšit na obnovené promítání filmů. Tedy toho, k čemu byl celý areál původně postaven.“
Podle zájmu a také podle počasí by měl „letňák“ jet zhruba až do poloviny září. Časy promítání se budou každý měsíc měnit kvůli delší viditelnosti v letních měsících. Na programech kina ale budou jeho návštěvníci vždy včas informováni. Poté se vše opět vrátí do kamenného kina Egerie. A ještě jedna zásadní věc na závěr. Mnoho lidí si zvyklo, že si může rezervovat lístky přes internet. „Na letní kino nejsou klasické rezervace. Místa je v celém areálu dost a vidět je na velké plátno dobře ze všech míst. Lidé si tak mohou posedat, jak chtějí,“ vzkazuje Hybner.